اما دخترم فاطمه: مناقب و مصائب حضرت زهرا (علیها السلام) از زبان پیامبر اکرم (ص)

گاهى چنین مى کرد که سه بار سلام مى کرد، و اگر پاسخى داده نمى شد برمى گشت.

گفتم: و علیک السلام یا رسول الله، داخل شو. فورا آمد و نزد سر ما نشست و فرمود: یا فاطمه، دیروز چه کار داشتى که نزد محمد آمده بودى؟

امیرالمؤمنین علیه السلام مى فرماید: براى آنکه مبادا اگر فاطمه علیهاالسلام جواب ندهد حضرت برخیزد و برود، من سرم را از زیر لحاف بیرون آوردم و عرض کردم: یا رسول الله، به خدا قسم من به تو خبر مى دهم: فاطمه آنقدر با مشک آب آورده که در سینه اش اثر گذاشت و به قدرى آسیاب را چرخانده که دستهایش آبله دارد شده، و به قدرى خانه را جارو کرده که لباسهایش گردآلود شده، و بقدرى زیر دیگ آتش روشن کرده که رنگ لباسهایش سیاه شده است. من به او گفتم: اگر نزد پدرت بروى و از او خدمتکارى بخواهى در این کارها مشکلات تو را کفایت مى کند.

حضرت فرمود: آیا چیزى به شما بیاموزم که بهتر از خدمتکار است؟ وقتى که به خوابگاه خود رفتى: سى و سه مرتبه سبحان الله و سى و سه مرتبه الحمد لله و سى و چهار مرتبه الله اکبر بگو.

فاطمه علیهاالسلام سر از رختخواب بیرون کرد و گفت: از خدا و رسولش راضى شدم! از خدا و رسولش راضى شدم! از خدا و رسولش راضى شدم! [ علل الشرائع: ج 2 باب 89 ح 1.]

حضرت زهرا علیهاالسلام این تسبیح را بعد از هر نماز ترک نکرد، و این تسبیح به او نسبت داده شد. [ بحار الانوار: ج 82 ص 366 ح 25 از دعائم.]

تسبیح فاطمه

فضائل تسبیح حضرت زهرا علیهاالسلام بسیار است از جمله:

1. اگر چیزى بهتر از این تسبیح بود پیامبر صلى الله علیه و آله آن را به فاطمه علیهاالسلام مى آموخت.

2. تسبیح فاطمه علیهاالسلام هر روز بعد از نماز بهتر است از هزار رکعت نماز در روز.

3. ما کودکانمان را به تسبیح حضرت زهرا علیهاالسلام امر مى کنیم همانطور که آنان را به نماز امر مى کنیم.

4. عبادت با تسبیح حضرت زهرا علیهاالسلام مانند لباس آراسته با زیورى در مقابل لباس بى زیور است.

5. گوینده ى آن از بسیار ذکر کنندگان محسوب مى شود که در قرآن مى فرماید: «الذاکرین الله کثیرا و الذاکرات». و مستحب است بعد از اتمام تسبیح «لا اله الا الله» و «استغفر الله» بگوید. شیخ بهائى مى گوید: باید اول «الله اکبر»، بعد «الحمد لله»، بعد «سبحان الله» گفته شود.

اکسیر دعا

پیامبر صلى الله علیه و آله فرمود: یا فاطمه، آیا تو را دعایى بیاموزم که هر کس با آن خدا را بخواند دعایش مستجاب مى شود، و به خواننده آن سمّ و سحر اثر نمى کند و شیطانى متعرض او نمى شود، و دعاى او رد نمى شود، و همه ى دعاهایى که در آن میل و رغبت به خدا باشد چه فورى و چه مدت دار برآورده مى شود.

گفتم: بلى پدر جان، به خدا قسم این دعا نزد من محبوب تر است از دنیا و آنچه در آن است. دعا این است:

یا الله، یا اعز مذکور و اقدامه قدما فى العزه و الجبروت.

یا الله، یا رحیم کل مسترحم، و مفزع کل ملهوف.

یا الله، یا راحم کل حزین یشکو بثه و حزنه الیه.

یا الله، یا خیر من طلب المعروف منه و اسر فى العطاء.

یا الله، یا من تخاف الملائکه المتوقده بالنوره منه.

اسئلک بالاسماء التى تدعو بها حمله عرشک و من حول عرشک یسبحون بها شفقه من خوف عذابک و بالاسماء التى یدعوک بها جبرئیل و میکائیل و اسرافیل، الا اجبتنى و کشفت یا الهى کربتى و سترت ذنوبى.

یا من یامر بالصیحه فى خلقه فاذا هم بالساهره، اسئلک بذلک الاسم الذى تحیى به العظام و هى رمیم، ان تحیى قلبى و تشرح صدرى، و تصلح شانى.

یا من خص نفسه بالبقاء، و خلق لبریته لاموت والحیاه. یا من فعله قول و قوله امر و امره ماض على ما یشاء، اسئلک بالاسم الذى دعاک به خلیلک حین القى فى النار فاستجبت له و قلت: یا نار کونى بردا و سلاما على ابراهیم، و بالاسم الذى دعاک به موسى من جانب الطور الایمن فاستجبت له دعائه، و بالاسم الذى کشفت به عن ایوب الضر و تبت به على داود و سخرت به سلیمان الریح تجرى بامره والشیاطین و علمته منطق الطیر، و بالاسم الذى وهبت به لزکریا یحیى و خلقت عیسى من روح القدس من غیر اب، و بالاسم الذى خلقت به العرش والکرسى، و بالاسم الذى خلقت به الروحانیین و بالاسم الذى خلقت به الجن والانس، و بالاسم الذى خلقت به جمیع الخلق و جمیع ما اردت من شى ء، و بالاسم الذى قدرت به على کل شى، اسئلک بهذه الاسماء لما اعطیتنى سولى و قضیت بها حوائجى.

یا فاطمه، وقتى خدا را به این کلمات خواندى به تو گفته مى شود: لبیک لبیک! [ دلائل الامامه طبرى امامى: ص 5.]

صلوات بر زهرا

پیامبر صلى الله علیه و آله فرمود: یا فاطمه، هر کس به تو صلوات فرستد خداوند او را مى آمرزد، و من هر جاى بهشت باشم او را به من مى رساند.

در روایات صلوات بر فاطمه علیهاالسلام چنین آمده است:

اللهم صل على الصدیقه فاطمه الزکیه حبیبه حبیبک و نبیک و ام احبائک و اصفیائک التى انتجبتها و فضلتها و اخترتها على نساء العالمین. اللهم کن الطالب لها ممن ظلمها و استخف بحقها و کن الثائر اللهم بدم اولادها. اللهم و کما جعلته ام ائمه الهدى و حلیله صاحب اللواء و الکریمه عند الملأ الاعلى، فصل علیها و على امها صلوه تکرم بها وجه محمد صلى الله علیه و آله و تقر بها اعین ذریتها و ابلغ عنى فى هذه الساعه افضل التحیه والسلام.

دو زیارت ماثور نیز براى حضرت آمده است:

یا ممتحنه، امتحنک الذى خلقک قبل ان یخلقک فوجدک لما امتحنک صابره و زعمنا انا لک اولیاء و مصدقون و صابرون لکل ما اتانا به ابوک و اتى به وصیه فانا نسئلک ان کنا صدقناک الا الحقتنا بتصدیقنا لهما لنبشر انفسنا بانا قد طهرنا بولایتک.

السلام علیک یا رسول الله، صلى الله علیک و على ابنتک الصدیقه الطاهره. السلام علیک یا فاطمه، یا سیده نساء العالمین، السلام علیک ایتها البتول الشهیده. لعن الله مانعک ارثک و رافعک عن حقک و الراد علیک قولک. لعن الله اشیاعهم و اتباعهم و الحقهم بدرک الجحیم. صلى الله علیک و على ابیک و بعلک و ولدک الائمه الراشدین و علیهم السلام و رحمه الله و برکاته. [ کشف الغمه فى معرفه الائمه علیهم السلام: ج 1 ص 472.]

پنج کلمه ى زهرا

فاطمه علیهاالسلام خدمت پیامبر صلى الله علیه و آله وارد شد و عرض کرد: یا رسول الله، طعام فرشتگان تهلیل و تسبیح و تحمید است، پس طعام ما چیست؟ فرمود: قسم به خدایى که مرا به حق مبعوث کرده، سى روز است که در خانه ى آل محمد آتشى روشن نشده. اگر بخواهى دستور دهم پنج رأس بز بدهند، و اگر مى خواهى پنج کلمه اى که جبرئیل آنها را به من آموخته به تو بیاموزم.

فاطمه علیهاالسلام عرض کرد: آن پنج کلمه اى که جبرئیل آنها را به تو آموخته به من بیاموز. فرمود: یا فاطمه، بگو:

یا اول الاولین و یا آخر الآخرین و یا ذا القوه المتین و یا راحم المساکین و یا ارحم الراحمین. [ مسند فاطمة علیهاالسلام سیوطى: ص 25 ح 7.]

چهار عمل فاطمه

فاطمه علیهاالسلام مى گوید: هنگامى که رختخواب را براى خوابیدن پهن کرده بودم پیامبر صلى الله علیه و آله به خانه ى من آمد و فرمود: یا فاطمه، تا چهار عمل را بجا نیاورده اى مخواب: قرآن ختم کن، و پیامبران را شفیعان خود گردان، و مؤمنین را از خود راضى کن، و حج و عمره بجا بیاور.

پیامبر صلى الله علیه و آله این را گفت و مشغول نماز شد. من صبر کردم تا نماز آنحضرت تمام شد. عرض کردم: یا رسول الله، به چهار چیزى امر کردى که در هنگام خواب نمى توانم آنها را انجام دهم!

حضرت تبسم کرد و فرمود: وقتى «قل هو الله احد» را سه بار بخوانى گویا ختم قرآن کرده اى، و وقتى بر من و پیامبران قبل از من صلوات بفرستى روز قیامت شفیعان تو مى شویم، و وقتى براى مؤمنین استغفار و طلب آمرزش کنى همه ى آنان از تو راضى مى شوند، و وقتى بگوئى «سبحان الله و الحمد الله و لا اله الا الله و الله اکبر» مثل اینکه حج و عمره بحا آورده اى. [ عوالم العلوم: ج 11/ 2 ص 857 ح 12 از خلاصه الاذکار فیض کاشانى.]

دعاى على و فاطمه

جابر بن عبدالله انصارى مى گوید: پیامبر صلى الله علیه و آله این دعا را به على و فاطمه علیهاالسلام آموخت و به آنان گفت: اگر مصیبتى به شما رسید یا از ستم سلطان ترسیدید یا چیزى از شما گم شد وضوى خوب بگیرید و دو رکعت نماز بخوانید، و دستهایتان را به سوى آسمان بلند کنید و بگوئید:

یا عالم الغیب و السرائر، یا مطاع یا علیم، یا الله یا الله یا الله، یا هازم الاحزاب لمحمد صلى الله علیه و آله، یا کائد فرعون لموسى، یا منجى عیسى من الظلمه، یا مخلص قوم نوح من الغرق، یا راحم عبده یعقوب، یا کاشف ضر ایوب، یا منجى ذى النون من الظلمات، یا فاعل کل خیر، یا هادیا الى کل خیر، دالا على کل خیر، یا آمرا بکل خیر، یا خالق الخیر، یا اهل الخیرات، انت الله، رغبت الیک فیما قد علمت، و انت علام الغیوب، اسئلک ان تصلى على محمد و آل محمد.

بعد پیامبر صلى الله علیه و آله به على و فاطمه علیهاالسلام فرمود: سپس حاجت را بخواهید که انشاءالله اجابت مى شوید. [ عوالم العلوم: ج 11/ 1 ص 328 ح 1 از مکارم الاخلاق.]

حرز فاطمه

این حرز را پیامبر صلى الله علیه و آله براى فاطمه و هر مؤمنى که اقرار بحق کند دستور داده است: و له ما سکن فى اللیل والنهار و هو السمیع العلیم، یا ام ملدم، ان کنت آمنت بالله العظیم و رسوله الکریم، فلا تهشمى العظم، و لا تاکلى اللحم، و لا تشربى الدم. اخرجى من حامل کتابى هذا الى من لا یومن بالله العظیم و رسوله الکریم و آله محمد و على و فاطمه والحسن والحسین علیهم السلام. [ عوالم العلوم: ج 11/ 1 ص 298 از مکارم الاخلاق.]

بى خوابى زهرا

امیرالمؤمنین علیه السلام مى فرماید: فاطمه علیهاالسلام از بى خوابى به پیامبر صلى الله علیه و آله شکوه کرد. حضرت فرمود: دخترم این ذکر را بگو:

یا مشبع البطون الجائعه و یا کاسى الجسوم العاریه و یا مسکن العروق الضاریه و یا منوم العیون الساهره، سکن عروقى الضاریه و اذن لعینى نوما عاجلا.

على علیه السلام مى فرماید: فاطمه علیهاالسلام این ذکر را گفت، و آن بیخوابى که داشت برطرف شد. [ فلاح السائل: ص 284.]

خواب ناگوار زهرا

امام صادق علیه السلام فرمود: فاطمه علیهاالسلام از چیزهایى که در خواب مى دید به پیامبر صلى الله علیه و آله شکوه کرد. حضرت به او فرمود: وقتى از آن خوابها دیدى بگو:

اعوذ بما عاذت به ملائکه الله المقربون و انبیاء الله المرسلون و عباد الله الصالحون من شر روءیاى ان تضرنى فى دینى و دنیاى. و بعد از خواندن این دعا سه بار به طرف چپ آب دهان بینداز. [ فلاح السائل: ص 289.]

ملاقات پدر

ابوذر مى گوید: در بیمارى پیامبر صلى الله علیه و آله که در آن رحلت کرد خدمت آن حضرت شرفیاب شدم. فرمود: اى ابوذر، دخترم فاطمه علیهاالسلام را بیاور.

من برخاستم و خدمت فاطمه علیهاالسلام رسیدم و گفتم: یا سیدة النسوان، دعوت پدرت را اجابت کن. فاطمه علیهاالسلام لباس بلند به تن کرد و با پوشش سراسرى خود را پوشانید و بیرون آمد و خدمت پیامبر صلى الله علیه و آله رسید.

با دیدن پیامبر صلى الله علیه و آله خود را در آغوش آنحضرت انداخت و گریه کرد، و حضرت هم با گریه ى فاطمه علیهاالسلام گریست و او را به سینه چسبانید.

بعد فرمود: یا فاطمه، مبادا گریه کنى پدر به قربانت. تو اول کسى هستى که مظلومانه و با حق غصب شده به من ملحق مى شوى. بزودى بعد از من کینه ى نفاق و باقمیانده لباس پاره دین ظاهر مى شود، و تو اول کسى هستى که بر سر حوض بر من وارد مى شوى.

فاطمه علیهاالسلام عرض کرد: پدر جان، تو را کجا ملاقات کنم؟ فرمود: در کنار حوض که من شیعیان و دوستانت را سیراب مى کنم و دشمنانت را کنار مى زنم.

فاطمه علیهاالسلام عرض کرد: پدر جان، اگر تو را در کنار حوض ملاقات نکردم؟ فرمود: نزد میزان اعمال مرا ملاقات مى کنى.

فاطمه علیهاالسلام عرض کرد: پدر جان، اگر در کنار میزان تو را ملاقات نکردم؟ فرمود: نزد صراط- که من خواهم گفت: «با شیعه ى على صلح و صفا هستم»- مرا ملاقات مى کنى.

ابوذر مى گوید: با این بشارت قلب زهرا علیهاالسلام آرام گرفت. بعد پیامبر صلى الله علیه و آله رو به من کرد و فرمود: اى اباذر، فاطمه پاره ى تن من است. کسى که او را اذیت کند مرا اذیت کرده است. آگاه باش که او بانو و سرور زنان عالم، و همسرش آقا و سرور وصیین، و دو پسرش حسن و حسین دو آقا و سروران جوانان اهل بهشت و دو امام هستند، قیام کنند یا سکوت اختیار کنند. پدر آنان افضل از آنان است، و در آینده از صلب حسین نه تن از امامان معصوم بدنیا مى آیند که قائم به عدل و داد هستند، و مهدى این امت از ماست. ابوذر مى گوید: عرض کردم: یا رسول الله، امامان بعد از تو چند نفرند؟ فرمود: به عدد نقباء بنى اسرائیل. [ کفایه الاثر: ص 36.]

برترین بانوان بهشتى

پیامبر صلى الله علیه و آله فرمود: برترین بانوان اهل بهشت عبارتند از خدیجه دختر خویلد، و فاطمه دختر محمد، و آسیه دختر مزاحم همسر فرعون، و مریم دختر عمران.

همچنین فرمود: بهترین زنهاى عالم چهارنفرند: مریم دختر عمران، آسیه دختر مزاحم، خدیجه دختر خویلد، فاطمه علیهاالسلام دختر محمد صلى الله علیه و آله. [ فاطمه الزهراء علیهاالسلام من المهد الى اللحد: ص 268 از مسند احمد و الاستیعاب.]

نیکان از ما هستند

در بیمارى که پیامبر صلى الله علیه و آله در آن از دنیا رفت، فاطمه علیهاالسلام بالاى سرش بود و چنان مى گریست که صدایش بلند شد. حضرت نگاهى به او کرد و فرمود: حبیبه ام فاطمه، براى چه گریه مى کنى؟ عرض کرد: مى ترسم بعد از تو حرمت مرا مراعات نکنند.

فرمود: اى حبیبه ى من، گریه مکن! ما خانواده اى هستیم که خداوند هفت خصلت به ما داده که پیش از ما به هیچکس نداده و بعد از ما به کسى نمى دهد. خاتم پیامبران محبوب ترین مخلوقات در پیشگاه خداى عزوجل از ما خانواده است و آن من پدر توام. وصى ما بهترین اوصیا و محبوب ترین مخلوقات در پیشگاه خداست و آن همسر توست. شهید ما بهترین شهدا و محبوب ترین مخلوقات در پیشگاه خداست و آن عموى توست. از ما است کسى که دو بال دارد و در بهشت همراه فرشتگان با آنها پرواز مى کند و آن پسر عموى توست. دو سبط این امت از ماست و آنان دو پسر تو حسن و حسین اند، که خداوند از صلب حسین نه امام که امین و معصوم اند بوجود مى آورد.

مهدى این امت از ماست وقتى دنیا هرج و مرج گردد و فتنه هاى پى در پى بروز کند و راهها بسته شود و مردم یکدیگر را مورد تعدى قرار دهند، و بزرگ به کوچک رحم نکند، و کوچک به بزرگ احترام قائل نشود، در آن هنگام خداوند مهدى ما را که از صلب نهم حسین است مى فرستد، و قلعه هاى گمراهى را فتح مى کند و قلبهاى غفلت زده را باز مى کند، و در آخرالزمان براى دین قیام مى کند همانگونه که من در اول زمان براى دین قیام کردم، و روى زمین را با عدل پر مى کند همانطور که با جور و ستم پر شده باشد.

فاطمه جان، محزون مباش و گریه مکن که خداوند از من به تو مهربان تر و رئوف تر است، و این به خاطر مقامى است که نزد من دارى و جایگاهى که در قلب من دارى. خداوند تو را با همسرى تزویج کرد که از حیث حسب شریف ترین و از نظر منصب گرامى ترین خانواده است و به رعیت مهربان ترین، و در تقسیم مساوى عادل ترین و در قضاوت بیناترین است.

/ 0 نظر / 18 بازدید